Internet Gecmisinizi Temizleyin

Internet Gecmisinizi Temizleyin

Merhaba arkadaslar,

Bunu bazılarımız biliyor ama bilmeyenler de çok. Ama önemli bir konu bence. Konuya şöyle gireyim.

İnternette bir siteye ilk girdiğinizde o site normal şekilde açılır. Ama o siteye ikinci kez girdiğinizde o site ilk girdiğinizden çok daha hızlı bir şekilde açılır. Bunun nedeni sudur:

Bilgisayarınız sizin girdiğiniz sitelerin düzülüş seklini ve sitede her girdiğiniz sayfadaki resimlerin bir kopyasını kendi içinde kaydeder. Bunun nedeni ise, o sitelere bir sonraki girişinizde bilgisayarınızın bunu algılayıp o girdiğiniz yerlerin daha hızlı açılmasını sağlamaktır.

Anlayacağınız, bilgisayardan biraz anlayan birisi, eğer isterse sizin hangi siteleri gezdiğinizi, ne tur şeylerle ilgilendiğinizi anlayabilir.

Ayrica herhangi bir siteye girmek icin site adresinizi yazdığınızda bilgisayar o site adresini de kaydeder. Mesela www.google.com a girdiniz. Daha sonraki bir zamanda www.g yazdığınızda bilgisayar hemen adresi algilayacak ve www.google.com yazisi siz www.g yazdiginiz anda ortaya çıkacaktır. Bu sadece bir örnekti. Bu örnek her site için geçerlidir. Daha önce girdiğiniz siteler, siz tekrar girmek istediğinizde adresin tamamını yazmadan bile adres çubuğunda belirecektir.

Bunları önlemenizin bir yolu var:) Nereleri gezerseniz gezin 3-4 tıklamayla hem gezdiğiniz site adreslerini, hem de girdiğiniz sitenin, internette açtığınız resimlerin bütün internet kayıtlarını kaldırabilirsiniz. İçiniz rahat olsun yani:)

Bilgisayar sizin gezdiğiniz sitelerdeki resimleri ve sitelerin düzülüş seklini windows klasörü içinde bulunan Temporary Internet Files, yani türkçe adıyla geçici internet klasörüne kaydeder.

Bu arada anlatacağım şeyi internete yeni girmeye baslayan en alt seviyedeki insanlar için anlatacağımdan bu anlatış tarzım size komik gelmesin:)

Masaüstündeki Explorer simgesine tıklayın. Masaüstündeki mavi e harfi olan internete girdiğiniz simgeden bahsediyorum.

Bu internet sayfasinda Araçlar dan Internet seçeneklerini tiklayin. Karşınıza bir kutu çıkacak. Bu kutu çıkar çıkmaz kutunun genel kısmını göreceksiniz.

Bu genel kısmında 3 bolum var. Bu bölümleri yazarak açıklamasını yapayım.

a-) Giriş sayfası: Giriş sayfasında gördüğünüz adres kısmına hangi site adresini yazarsanız, her internete girişinizde bilgisayarda ilk olarak o site açılır.Yani oraya yazdığınız internet sitesini açılış sayfası yapmış olursunuz. Ben sürekli gmaile girdiğimden gmailin sitesini oraya yazdım. Özellikle girdiğiniz bir site varsa önce o siteye girin, site acilinca adres kısmındaki adresi kopyala yapıştırla bu giriş sayfası kısmına yapıştırın

b-) Temporary Internet Files (Geçici internet dosyaları) : Bilgisayarınız sizin girdiğiniz sitelerin düzülüş seklini ve sitede her girdiğiniz sayfadaki resimlerin bir kopyasını kendi içinde kaydeder. Bunun nedeni ise, o sitelere bir sonraki girişinizde bilgisayarınızın bunu algılayıp o girdiğiniz yerlerin daha hızlı açılmasını sağlamaktır. İşte bahsettigim girdiğiniz sitelerin düzülüş seklini ve sitede her girdiğiniz sayfadaki resimlerin kaydedildiği kısım burasıdır. Burada dosya sil tıklayın. Bir onay kutusu çıkacak. Tum çevrimdışı icerigi sil kutusunu da işaretleyip tamam deyin. Böylece girdiğiniz sitelerden bilgisayarın kaydettigi resimler ve hareketli video falan tamamı silinir. Yine bu kısımda bulunan tanimlama bilgisi sil deyin ve cikacak onay kutusuna tamam deyin. Böylece girdiğiniz site kayıtları da silinir.

c-)Geçmiş: Az önce demiştik ki bilgisayarınız sizin her girdiğiniz site adresini kaydeder. İste o sitelerin kayıt edildiği kısım burasıdır. Burada geçmişi sil düğmesine tıklayın. Yine bir onay kutusu çıkacak. Silmek istediğinizden emin misiniz diye soracak. Evet deyin. Böylece eski girdiğiniz sitelerinde kayıtları silindi.

Not: Bu yaptığınız işlemlerinin hiç birinin bilgisayarınıza zararı yoktur. İçiniz rahat olsun yani:) Sadece eski Internet kayıtlarını siler. Bu işlemleri yapmanızın bir faydası da bilgisayarınızı geçici Internet dosyalarından kurtararak bilgisayarınızın biraz daha hızlanıp kendine gelmesini sağlar.

NOT: Yukarıda anlattıklarım internet tarayıcısı olarak internet explorer 6 sürümünü kullananlar içindi. İnternet tarayıcısı olarak internet explorer 6 degil de, son surum olan internet explorer 7 sürümünü kullananlar varsa, yine aynı yoldan bu işlemleri yapacaklar. İnternet explorer 7 kullananlar burayi da okuyup dikkate alsınlar. İnternet explorer 7 kullananlar da bu yazımın en başında anlattığım gibi bir internet sayfası açıp araçlardan internet seçeneklerine girecekler. Çıkan kutudan gözatma geçmişi bölümündeki sil düğmesine tıkladığınızda, karşınıza yukarıdaki anlattığım şeylerin olduğu bir silme kutusu çıkacaktır. Burada bulunan Geçici internet dosyaları, tanımlama bilgileri, geçmişi sil, formları sil ve parolaları sil kategorilerinden istediklerinizi silebilirsiniz. Ama tavsiyem hepsini silmenizdir. Bu kutunun en altında bulunan tümünü sil düğmesine tıklarsanız, iki cümle önceki bahsettiğim geçici internet dosyalari, tanımlama bilgileri, geçmişi sil, formları sil ve parolaları sil kategorilerin hepsinin tamamını bir kerede siler ve tek tek silmenize gerek kalmaz. Ayrıca yine bu kutunun en altında bulunan tümünü sil düğmesinin yanında bulunan gözatma geçmişini silme hakkında yazan yazıya tıklarsanız, windows size bu bolum hakkında ayrıntılı bir bilgi sayfası gösterecektir.

NOT: Googleden geçici internet dosyaları yazarak arama yaptığınızda da bu konuyla ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ama yukarıda anlattıklarımı yapmanız yeterli olacaktır.

Google de daha önce arama yaptığınız kelimeleri silmek: Bu anlatacaklarım şu an google için geçerli değil. çünkü google sistemini degiştirdi. googlede arama yapmak istediginizde, siz aratacağınız kelimeyi yazdığınız anda otomatik olarak altta en çoık girilen siteleri sıralıyor. ama kısa süre öncesine kadar bu uygulamayı google başlatmamıştı. Ama bu anlatacaklarımı diğer arama motorlarında ve her tür arama yapılan, kullanıcı adı girilen kutucuklarda uygulayabilirsiniz. googleye girin. İlla google şart değil, daha once arama yaptığınız her türlü site ve forum sayfalarının kullanıcı adı kısımları ve her türlü sitede bulunan arama kutuları olabilir. Diyelim ki ali adını daha önce aratmıştınız. Google arama kutusuna a yazınca daha önce a aile arattığınız bütün kelimeler ve de ali ismi altta çıkar. ali ortaya çıktığında (ya da silmeyi düşündüğünüz kelime) fareyi silmek istediğiniz kelimenin üzerine getirin, böylece silmek istediğiniz kelimeyi seçmiş olacaksınız. rengi maviye dönecek. Bu durumdayken deleteye basın, ali (ya da hangi kelimeyi silmek istiyorsanız) silinecektir:)

Eğer google arama kutusunda farenin imleci yanıp sönerken fareyle google arama kutusuna tekrar tıklarsanız, daha önce arama yaptığınız tüm kelimeler altta ortaya çıkacaktır.

Cesur

Gaziantep'de 1987 yılında dünyaya gelmiş, 2006 yılında bilgisayar programcılığı mezunu olduktan sonra kendi işyerini açmış ortalama bir insan... :)

Yorumlar kapalı.